Pasažér na palubě v Mošnově zkolaboval po jídle. Zasahovali lékaři i vrtulník

Profilovka
před 20 hodinami

Mošnov / Novojičínsko – Úterní večerní odlet z Letiště Leoše Janáčka narušil dramatický zásah záchranářů. Osmatřicetiletý pasažér krátce po nástupu do letadla utrpěl prudkou alergickou reakci, která mu zkomplikovala dýchání a ohrozila jej na životě.

„Muž nastoupil coby cestující do letadla. Krátce před vzletem se u něj, pravděpodobně po konzumaci jídla, náhle rozvinula těžká alergická reakce, doprovázená celkovou slabostí, polykacími a dechovými obtížemi,“ popsal mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Na výzvu dispečinku vyrazila na letištní plochu pozemní posádka záchranné služby a z Ostravy také vzlétl vrtulník LZS. „Záchranáři dorazili za pacientem přímo na letištní plochu. Po prvotním vyšetření mu zajistili žilní vstup, podali potřebné léky a infuzní roztok,“ doplnil Humpl.

Po stabilizaci byl pacient naložen do sanitního vozu a s lékařským doprovodem převezen na interní oddělení novojičínské nemocnice. Díky rychlému zásahu nedošlo k selhání životních funkcí a stav muže je podle dostupných informací stabilizovaný.

Letiště i posádka v plné součinnosti

Podle mluvčího letiště proběhla evakuace kabiny bez komplikací. Posádka letadla okamžitě aktivovala nouzovou proceduru a cestující byli po dobu zásahu ponecháni v terminálu. Odlet byl opožděn zhruba o hodinu.

Alergie v oblacích: co doporučují odborníci

Záchranáři připomínají, že těžké alergické reakce (anafylaxe) mohou propuknout nečekaně – i u lidí, kteří dosud podobné potíže neměli. „Cestující s diagnostikovanou potravinovou alergií by měli mít u sebe adrenalinový autoinjektor a informovat palubní personál o svém stavu,“ radí lékař urgentní medicíny MUDr. Petr Král.

Letiště Leoše Janáčka má na ploše vlastní zásahovou jednotku a ve spolupráci se ZZS Moravskoslezského kraje zvládá podobné incidenty několikrát do roka. Většina z nich však končí bez nutnosti hospitalizace.

Rychlá pomoc, klíčový faktor

Odborníci se shodují, že v případě anafylaxe rozhodují minuty. „Okamžité podání adrenalinu, kyslíkové terapie a rychlý transport do nemocnice zásadně snižují riziko fatálního průběhu,“ zdůrazňuje MUDr. Král.

Tipy pro cestující
  • Informujte dopravce o závažných alergiích už při rezervaci letenky.

  • Přibalte léky – antihistaminika i adrenalinový autoinjektor.

  • Čtěte složení pokrmů servírovaných na palubě; v pochybnostech jídlo odmítněte.

  • Uložte si ICE kontakt (In Case of Emergency) do telefonu pro rychlou identifikaci.

AKTUÁLNĚ

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image