
Silné deště, varování meteorologů a zvýšená připravenost. Pobeskydské obce vstoupily do pohotovosti kvůli hrozícím povodním. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před extrémními srážkami zejména v oblastech pod Beskydami, kde může během několika málo hodin napršet tolik, co jindy za celý měsíc. Nejohroženější jsou území v okolí říček a horských potoků.
Ve Frenštátě pod Radhoštěm byla od úterních 21 hodin vyhlášena povodňová pohotovost. „Vyčistili jsme kanalizace a příkopy, připravili techniku, pytle s pískem jsou už rozvezené na nejohroženější místa. Prosíme občany, ať si zkontrolují okapy, sklepy i volně uložené věci kolem domu,“ apeloval starosta Jan Rejman. Pomoc lidé najdou i u Technických služeb nebo dobrovolných hasičů, kteří jsou připraveni zasahovat s čerpadly.
Obdobná situace panuje i ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde rovněž platí výstraha na extrémní srážky. Dobrovolní hasiči zde mají připraveny pytle s pískem už od loňska. „Překontrolovali jsme čerpadla i problematická místa. Doufáme, že déšť přijde pozvolna a voda se rozptýlí v čase,“ uvedl velitel René Polášek. Město navíc spoléhá na retenční schopnosti přehrady Šance a také na to, že půda je po předchozím suchu schopna alespoň část vody zadržet.
Přípravy probíhají také v Kopřivnici, kde byly zkontrolovány a vyčištěny desítky propustků, vpustí a dalších kritických míst. „Předpověď sledujeme, pokud dojde k problémům, máme připravený systém hlášení přes Munipolis,“ upřesnila mluvčí Lucie Macháčková. Největší riziko tradičně hrozí v místních částech Lubina a Vlčovice, kde hasiči naplnili do protipovodňových vaků dvě a půl tuny písku.
Ani Nový Jičín nic neponechal náhodě. Tři a půl tisíce pytlů a devět tun písku má připraveno společnost Slumeko, město zároveň prověřilo funkčnost hladinových čidel a zajistilo možnost zvednutí lávky v Žilině. „Situaci nepodceňujeme, jsme připraveni reagovat okamžitě,“ vzkázala mluvčí Marie Machková.
Přestože dobrovolní hasiči ve Straníku doufají, že se jim velká voda vyhne, vypustili raději preventivně požární nádrž. „Situaci samozřejmě sledujeme. Ale věříme, že to zvládneme bez větších škod,“ uzavřel velitel Josef Indrák.
Zasedla také Ústřední povodňová komise, která sleduje vývoj situace napříč celým krajem. Výstraha ČHMÚ zatím platí až do čtvrteční půlnoci. Obce i občané jsou v pohotovosti – protože příroda bývá silná, ale připravenost může škody výrazně zmírnit.
PočasíChcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.


