

STUDÉNKA – Léto plné zážitků, pohybu i kulturního poznání zažily děti na příměstském táboře, který ve Studénce zorganizovala škola tradičního japonského bojového umění Jujutsu Kaisen. Tématem prvního červencového turnusu byla „Cesta samuraje a ninji“ – a cesta to byla skutečně pestrá. Nechybělo tradiční cvičení jujutsu, ani výlety, při nichž děti objevovaly krásy okolí a seznámily se i s historií.
Na programu byla kromě výuky základních technik sebeobrany i návštěva Vagonářského muzea, planetária, Flascharova dolu, nebo třeba oblíbené jump areny. Každé dítě si v závěru týdne ozdobilo tričko vlastním motivem – nejčastěji japonskými znaky, postavami samurajů nebo ninjů. „To je taková naše tradice. Děti si na památku vytvoří něco, co jim připomene, co je během týdne nejvíce zaujalo,“ vysvětlila hlavní organizátorka a učitelka jujutsu Klára Kuběnová.
Táborníci si neodnesli jen zážitky z výletů, ale i nové poznatky. Formou poutavých příběhů se dozvěděli, kdo byli samurajové a ninjové, jaká byla jejich role v historii Japonska a jak se žije v Japonsku dnes. Zkoušeli si dokonce i základy psaní japonských znaků a naučili se několik japonských slovíček.
„Tábor je určen jak pro děti, které k nám už pravidelně docházejí na tréninky, tak i pro veřejnost. Letos máme v létě dva turnusy, srpnový už je také plně obsazený,“ doplnila Klára Kuběnová.
Děti si příměstský tábor nemohly vynachválit. Nejvíce je bavily návštěvy zábavních míst, ale také samotné cvičení. „Chodím do školy jujutsu už jeden rok a moc se mi to líbí, protože tam děláme různé techniky. Teď na táboře se mi nejvíce líbilo planetárium,“ svěřil se jeden z účastníků. Jiní zase ocenili modely letadel ve Vagonářském muzeu nebo výlet do Flascharova dolu, odkud si odnesli kousek břidlice jako suvenýr.
Příměstské tábory pořádané Jujutsu Kaisen tak nejen podporují pohyb, ale přibližují dětem i vzdálenou japonskou kulturu a učí je základům disciplíny, úcty a seberozvoje – hodnot, které jsou s tradičním japonským bojovým uměním neodmyslitelně spjaty.
Studénka