Spor o doplňky stravy dorazil i do lékáren na Novojičínsku. Lékaři varují, lékárníci se brání

Novojičínsko – Konflikt, který v posledních týdnech rezonuje odbornou veřejností po celé republice, se dotýká i běžných pacientů v našem regionu. Spor mezi lékaři a lékárníky ohledně doporučování doplňků stravy k lékům nabývá na intenzitě a vyvolává otázky, jaká péče je pacientům ve skutečnosti poskytována – a kdo z ní nejvíce těží.

„Něco navíc k receptu?“ Ne vždy je to podle lékařů správně

Možná to znáte i z vlastní zkušenosti: přijdete s receptem do lékárny a kromě předepsaného léku vám lékárník nabídne ještě vitaminy, probiotika nebo další přípravky „na podporu léčby“. Podle České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) však nejde vždy o dobře míněnou radu – ale často o obchodní taktiku, která nemá oporu ve vědeckých důkazech.

„Lékárníci začali pacientům nabízet přípravky bez prokázané účinnosti, mnohdy ve spojitosti s konkrétní léčbou. Jde o zbytečný zásah do léčebného procesu, který může mást pacienta a narušovat důvěru mezi lékařem a lékárníkem,“ tvrdí předseda ČLS JEP prof. Štěpán Svačina.

Podle něj je například běžné, že pacienti s cukrovkou dostávají k antidiabetikům nabídku na vitaminy, přestože odborné společnosti jejich potřebu v léčbě nevidí. Podobně je to s doporučováním selenu k hormonům štítné žlázy nebo probiotik k antibiotikům.

Lékárníci na Novojičínsku: Nejsme prodejci bez zodpovědnosti

Farmaceuti však podobné výtky zásadně odmítají. „Přidávání doporučení k léčbě není svévolné. Naopak vychází ze zkušeností s pacienty, kteří se nás aktivně ptají, jak podpořit rekonvalescenci nebo snížit riziko nežádoucích účinků. Záleží vždy na konkrétní situaci,“ říká vedoucí lékárny v Novém Jičíně, která si přála zůstat v anonymitě.

Podle České farmaceutické společnosti (ČFS) je přístup farmaceutů založen na individuálním posouzení pacienta. „Generalizace a veřejná kritika celé profese bez konkrétních důkazů je nepřijatelná a škodlivá,“ uvedl předseda výboru ČFS Martin Doležal.

Pacienti mezi dvěma tábory

Lidé z Novojičínska tak zůstávají mezi dvěma názorovými póly – lékařským apelem na vědecký důkaz a farmaceutickým důrazem na individuální přístup. Mnozí pacienti si ale doplňky stravy kupují z vlastního přesvědčení.

„Když mi paní v lékárně nabídla probiotika k antibiotikům, připadalo mi to jako dobrý nápad. Po léčbě jsem neměla žádné zažívací problémy,“ svěřuje se paní Alena z Fulneku. Jiní naopak vyjadřují nedůvěru. „Často mi nabízejí věci za stovky korun. Ne vždy vím, jestli to k něčemu je, nebo jestli jen chtějí víc prodávat,“ říká pan Petr z Bílovce.

Cesta ke kompromisu?

Obě strany se nakonec shodují alespoň na jednom – klíčová je edukace a informovaný souhlas pacienta. Lékárníci by měli doporučovat doplňky s rozvahou a otevřeně komunikovat, proč daný přípravek doporučují. Lékaři by měli pacientům vysvětlit, co je skutečně součástí léčby a co jen podpora, která nemusí být nutná.

Zda ale dojde k uklidnění situace a nastavení jednotnější praxe, není jisté. V tuto chvíli Česká farmaceutická společnost žádá o schůzku s vedením lékařské společnosti. Obě strany deklarují, že jim jde především o zdraví pacientů – otázkou zůstává, zda se na cestě k cíli dohodnou.


🔍 Jak se k tématu stavíte vy? Máte zkušenosti s doporučováním doplňků stravy v lékárně? Pomohly vám – nebo se vám zdály zbytečné? Napište nám na redakce@novojicinsko.info nebo do komentářů pod článkem.

 
Doplňky stravy

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image